Obsah

 

Gregor Samsa je obchodný cestujúci, ktorý žije so svojimi rodičmi a sestrou v spoločnom byte. Gregor je dôležitý pre rodinu, pretože ju živí. Jedno ráno sa zobudí a zistí, že sa premenil na „akýsi hmyz“. Má dve tykadlá, veľké okrúhle telo, veľký počet nožičiek, ktoré nevie ovládať. No prvé, čo ho napadne je, že bude meškať do práce. Rodičia sa taktiež strachujú, čo sa s ním stalo. Pokúša sa s nimi komunikovať, no miesto slov vychádzajú z izby len nejaké zvuky. Do bytu prichádza prokurátor firmy a chce vedieť, čo sa s Gregorom stalo, keď neprišiel do práce. Po veľkej námahe sa Gregor dostane z postele von a podarí sa mu otvoriť dvere. Reakcia jeho rodiny je odmietavá, pozerajú sa na neho s odporom. Všetci sú veľmi vyľakaní a nemôžu uveriť, že ten hmyz je Gregor. Otec ho zaženie späť do izby.
V ďalšej časti sú opisované duševné pochody Gregora, správanie rodiny k nemu po premene ďalšie udalosti v rodine. Rodičia sa snažia zmieriť s jeho premenou, sestra sa dokonca o neho stará. No Gregor aj tak trpí, pretože ich vzťah nemôže taký ako predtým. Gregor sa začína meniť aj vnútorne, má pocity smútku, osamelosti, cíti vinu za nešťastie, ktoré rodina kvôli nemu prežíva.
Nakoniec Gregor od žiaľu a smútku zomiera, pretože sa nemôže zmieriť s tým, že sa pre svoju rodinu stal príťažou. Po jeho smrti si rodina znova robí vyhliadky do budúcnosti bez akejkoľvek zmienky, či spomienky na Gregora.